Prawa pracownika

Zaledwie kilka lat temu, ochrona zatrudnionych była niewielka jeśli w ogóle jakaś była. W tym okresie traktowanie pracownika dobrze albo źle spoczywało w kwestii właściciela firmy. Warunki pracy były często ubogie: przepisy bhp niewystarczające a w wielu przypadkach nie przestrzegane. Znaczna część pracowników nie odbierała żadnych korzyści z odszkodowania – nie było ubezpieczeń.

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, zapoczątkowany pozostał ruch migracji populacji wiejskiej do miast. Dużo osób chciało znaleźć pracę w prężnie ewoluującym mieście. Bowiem liczebność pracowników wzrastała zważywszy na narastające zapotrzebowanie gospodarki, warunki pracy gwałtownie się pogorszyły. Rząd stanął na wysokości zadania i wdrożył ochronę praw zatrudnionych, które z biegiem czasu stały się podwaliną dla współczesnego prawa pracy.

Prawo pracy zapewnia ramy prawne w zakresie traktowania zatrudnionych. Dosadnie określa sprawiedliwe wynagrodzenie, dopuszczalny poziom warunków pracy i godzin pracy, sposób traktowania podwładnych, procedury zatrudnienia i zwalniania z umów. Prawo pracy broni w dodatku przed nietolerancją na podstawie płci, wieku, rasy i religii.

Niezgodne z prawem albo niesprawiedliwe zwolnienie odnosi się do sytuacji, w której pracownik czuje iż pozostał on mylnie zwolniony ze swojego stanowiska. Może to bierze się z braku określonego wypowiedzenia czy odpowiedniej odprawy z tytułu zwolnienia. Nie ma znaczenia co jest powodem zwolnienia – istnieją pewne procedury, które muszą być egzekwowane. Wypowiedzenie umowy o pracę musi zostać zrealizowane odpowiednio z obowiązującymi dyrektywami. W razie wątpliwości skontaktuj się z adwokat Wrocław prawo pracy.

Share This Post

site by bcz